We bring nature to life Roi Tomer

5 טיפים לעיצוב גינות קטנות

רועי תומר 2013 ,

עיצוב גינה אינו משימה פשוטה, בוודאי לא כשמדובר על גינות קטנות. בכדי לעצב גינה קטנה בצורה מושלמת ובאופן שיתאים לכל בני הבית, יש לבצע תכנון מדויק, וניסיון בתחום תמיד עוזר. לא מעט מעצבים בקיאים בתחום עיצוב גינות, אך לא בהכרח שולטים בכל תחומי העיצוב ובכלל זה גינות קטנות.

במאמר הזה הייתי רוצה לדבר קצת על גינות קטנות, ואיך ניתן לעצב אותן בדרך יעילה וחכמה. כשניגשים לתכנן גינה קטנה, ההתייחסות אליהן שונה לחלוטין מתכנון גינות בינוניות וגדולות. ואני ממש לא מתכוון לרמוז שיש כאן פחות עבודה. להיפך. לעיתים האתגר שיש בתכנון גינה קטנה הוא הרבה יותר גדול, מכיוון שיש לשלב את כל האלמנטים הרצויים אך בשטח קטן יותר, וזה כאמור לא פשוט בכלל… בנוסף, בגינה קטנה כל פינה חייבת להיות יפה ומעוצבת עם מלוא תשומת הלב, ואין בה שטח ללא יעוד או מטרה.

לפני הכל ישנם הדברים אשר משותפים לעיצוב כל גינה, שזה אומר תנאי השטח, תנאי האקלים באזור, חשיפה לרוחות, האם יש שמש ישירה או גינה מוצלת ועוד. מכיוון שההבדלים בתחושת המרחב גדולים מאוד בין שטח גדול לקטן, בעזרת כמה טיפים ניתן להעניק גם לגינה קטנה תחושה של מרחב, ומקום שנעים להיות בו.

הנה לפניכם כמה טיפים שמומלץ להתייחס אליהם בעיצוב גינות קטנות:

אשליה של מרחב

כדאי להימנע ממראה ישר וזוויתי של השטח, וגם של העיצוב. קווים עגולים ורכים יכולים ליצור אשליה של מרחב גדול יותר. אפשר ליצור אותם בעזרת אבני מדרך אשר יוצרות שביל מעניין, תיחום שטח במגוון חיפויי קרקע, שתילת צמחים בדוגמא מעוקלת ולא ישרה, גיזום שיחים ועוד. אפשרות נוספת לאשליית מרחב היא באמצעות יצירת הבדלי גובה בתכנון הנוף. אם הם קיימים בגינה, כדאי למנף אותם לטובת התכנון, ובמידה והשטח ישר, ניתן ליצור זאת באופן מלכותי, הן בהגבהת משטח פינת הישיבה או הדק, הגבהת גובה הערוגות, בניית טרסות ועוד. גם בחירת השתילים והפרחים תהייה מכוונת לגבהים שונים, כך הבדלי הגובה יבואו לידי ביטוי בכמה מישורים. נהוג לשלב צמחים בהירים בחזית הגינה ומאחוריהם צמחים או עצים כהים יותר, מה שמגביר את תחושת העומק.

גודל העצים והצמחים

גינה קטנה לא נכון לשתול עץ שיתפוס את מרחב הגינה כולה, וכך גם כדאי להימנע מצמחים מתפשטים או שיחים גדולים. כדאי לבחור צמחים קטנים או בינוניים. במידה ותרצו לנטוע עצים סביב הגינה, כדאי לבחור עצים בעלי גובה בינוני שניתן לגזום אותם בקלות, ולהימנע ממצב שעצים גבוהים יסתירו את אור השמש מהצמחים והפרחים בגינה.

סוג צמחים ופרחים

כאן אין חוקים מדוייקים. יש שאוהבים גוונים רבים בגינה, ויש שנצמדים ל-2-3 גוונים של פרחים. בכל מקרה, הצבע הירוק הוא המנצח הגדול. אותו הדבר גם לגבי סוגי השתילים: תוכלו לבחור לגוון עם מספר סוגים של פרחים, אך תמיד לזכור כי מראה עמוס יכול לשוות לגינה תחושה של מחנק שלא נעים לשהות בה.

לנצל כל שטח בגינה

בכדי ליצור פינה ירוקה נוספת, כדאי להפוך כל אלמנט בחצר לטובת שטח ירוק נוסף. לדוגמא: במידה ויש קיר בטון המפריד ביניכם לבין החצר הסמוכה, כדאי לשתול צמחים מטפסים שיעשירו את מראה הגינה, ייצרו פרטיות וישדרגו את מראה הקיר. אפשרות נוספת היא לתלות עציצים או סלסלות פרחים בגבהים שונים על הקיר, והם יוכלו למלא את הקיר או הגדר בפריחה יפה או צמיחה ירוקה תוך מראה טבעי ונעים. צמחים תלויים מעניקים תחושת חלל פתוח, ועדיין מציעים פרטיות. את ההשקיה ניתן לפתור בקלות באמצעות מערכת השקיה עם טפטפות. דרך נוספת ליצירת עניין בגינה הוא שילוב אלמנט מים: מזרקה קטנה, מפל הנשפך לבריכה, בריכת צמחי מים או בריכת דגים, כל אלו יכולים ליצור אוירה מעניינת ונעימה בגינה וכמובן מעניקים רוגע ושלווה.

פינת ישיבה

גם בגינה קטנה, אסור לוותר על פינת ישיבה. שהרי, למה נועדה הגינה אם לא לשבת בה וליהנות מהטבע הקטן והפרטי שלכם? בחרו את פינת הישיבה בהתאם לשטח שיש לכם. זו יכולה להיות פינת אירוח קטנה או שולחן וכמה כסאות לארוחות בוקר משפחתיות. כדאי לבחור פינה בעלת מראה קליל ולא מערכת ישיבה כבדה ומגושמת, על מנת ליצור המשך לתחושת הרעננות שחשובה בעיצוב גינה קטנה. ניתן לשלב ערסל תלוי, פינת יצירה קטנה לילדים ועוד, הכל כמובן בהתאם לאפשרויות המרחב ולצרכים שלכם.

האפשרויות רבות, סגנונות יש לא מעט, וקיימות הרבה דרכים לעצב את גינת החלומות הקטנה שלכם, רק חשוב להקפיד על כללים הקשורים לעיצוב גינות קטנות. תוכלו להתרשם ממגוון סגנונות בקטגוריית עיצוב גינות.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ולהתייעץ? התקשרו אלי – רועי תומר  054-4936888

שתף פרויקט זה:

סגור לתגובות.

בואו נהייה בקשר