We bring nature to life Roi Tomer

3 חברות טובות – פטוניה, וינקה ובשמת

רועי תומר 2013 ,

ממש עוד מעט, האביב שרק הגיע, כבר עומד לעזוב ולפנות את מקומו לחודשי הקיץ, וכבר יש תחושה של התחלות חדשות. כל שנה מחדש. משהו באוויר שאי אפשר להסביר : משב רוח חמים, מחשבות על חוף הים ואבטיח קר, והתרגשויות קטנות.

מצד אחד אנחנו מדברים על סיום של חורף ארוך וגשום ומצד שני על תחילתה של תקופה חמה ובדרך כלל מרובת פעילות. אז תוך כדי אחסון שמיכות החורף, והעלאת הסוודרים למדף העליון, תציצו מבעד לחלון על הגינה, כי היא הראשונה שצריכה לזכות לטיפול ותשומת לב אביבית במיוחד. כמו בכל דבר, גם כאן יש התפלגויות ודיונים. יש את אלו שאוהבים כל עונה שלא תהייה, יש אנשים שמגדירים את עצמם כ"אנשים של חורף", ואחרים שטוענים שרק בקיץ הם נהנים מהחיים. את הגינה זה לא מעניין, אז קומו מהכיסא וצאו לטפל בה.

סתיו, חורף, אביב… עכשיו התור של הקיץ

ישראל מתברכת באקלים ים תיכוני שבו הקיץ הוא העונה החמה ביותר. קיץ ישראלי זה אומר בעיקר ימי שמש ארוכים, טמפרטורות גבוהות, חום, לחות ואפילו ימי שרב. בנוסף, עונת הקיץ ארוכה מאוד ואין בה משקעים בכלל. בדיוק מהסיבות האלו הצמחים הם הראשונים להיפגע, במידה ולא יזכו להשקיה וטיפול הולם. אולם, לקיץ יש גם נקודת זכות נפלאה בזכות פרחי העונה המרהיבים שבה, שבלי שמש חזקה אינם יכולים לצמוח ולפרוח בשלל גוונים.

כן, יש פרחים שאוהבים את קרני השמש

פרחים מוסיפים צבע ויופי בכל מקום שבו הם נמצאים. כדי להבטיח שהגינה שלכם תהייה פורחת וצבעונית, במיוחד בחודשי הקיץ בהם נוהגים לבלות שעות רבות במשך היום בגינה, זה בדיוק הזמן המתאים לשתול פרחי עונה עמידים המתאימים לתנאי מזג האוויר שבקיץ. אלו צריכים להיות שתילים עמידים לחום ובקרינת קרני שמש מלאה או חלקית.

הנה לפניכם מידע שימושי שיעזור לכם להצליח בגידול פרחי הגינה בקיץ הקרוב

איזה צמחים זקוקים לשמש מלאה? אילו אוהבים טמפרטורות חמות? ישנם סוגים רבים של צמחים ופרחים המתאימים לעונת הקיץ, בואו ונכיר מביניהם 3 סוגי פרחים פופולאריים. פרחי עונה אלו הם אידיאליים לגידול בקיץ, ויצבעו את הגינה שלכם בצבעוניות נהדרת ובשלל גוונים.

פטוניה

פטוניהפטוניה (Petunia) שייכת למשפחת הסולניים. מקורה באמריקה הדרומית, והיא קיימת כיום בעשרות זנים, בגדלים וצבעים שונים. צמח הפטוניה קל לגידול, בעל צמיחה מהירה ופריחה צבעונית מרהיבה, ואלו הסיבות לכך שהוא פופולארי מאוד בגינות ביתיות, ברחבי העולם ובישראל. גם בשטחים ציבוריים יש לפטוניה נוכחות רבה כגון: בערוגות ציבוריות, איי תנועה, כיכרות עירוניות ועוד.

צמח הפטוניה הינו בגובה ממוצע של 20 ס"מ, וצומח לגובה של עד 30 ס"מ. פרחי הפטוניה קטיפתיים ולצמח עלים רחבים ומעט דביקים למגע. הפטוניה מגיעה בשלל גוונים –  ורוד, אדום, לבן, סגול ועוד, ויש זנים בעלי שילובי צבעים כאשר צבע אחד יוצר פסים בשולי הפרח או לאורכו. שתיל הפטוניה בעל תפרחת עמוסה ושופעת, ופריחתו נמשכת מספר חודשים. זמן הפריחה ארוך ומתחיל מיד עם סיום החורף ותחילת האביב ועד לסוף הקיץ. הזנים מתכבדים בריחות שונים אשר הם מפיצים בעיקר בשעות הלילה. למידע נוסף על פטוניה תוכלו להמשיך לקרוא בויקיפדיה.

וינקה

וינקהוינקה (Vinca) שייכת למשפחת ההרדופים, אשר כוללת 6 סוגים. ביניהם: וינקה גדולה (Vinca major) ווינקה קטנה (Vinca minor) שהם זנים מתורבתים נפוצים, וינקה ורודה (Vinca rosea) שהיא הסוג הנפוץ ביותר בגינות ביתיות, ווינקה עשבונית (Vinca herbacea) שגדלה בר בארץ.

צמח הוינקה הינו צמח עשבוני שגדל ומתפשט על שטח הגידול, והוא שיח ירוק רב שנתי. מקור הצמח באירופה, דרום אסיה וצפון אפריקה. לוינקה גבעולים דקים באורך של 1-2 מטר, אשר מתפצלים לתתי גבעולים באורך 10-60 ס"מ.

הוינקה פורחת רוב חודשי השנה, והיא גידול קל מאוד שכן היא צומחת בתנאי שמש מלאה וגם בתנאי צל. היא עמידה לקור וליובש ואינה סובלת מעודף השקיה. את ייחורי הוינקה ניתן להשריש במים, צמיחתה מהירה והיא ידועה כצמח מתפשט. את הוינקה ניתן לראות בגינות ובשטחי ציבור שונים בשלל צבעי פריחה. למידע נוסף על וינקה תוכלו להמשיך לקרוא בויקיפדיה.

בשמת

בשמתבשמת (Impatiens) שייכת למשפחת הבשמתיים (Balsaminaceae) אשר מונה כ- 500 מינים שונים. הבשמת נחשבת להיות צמח קל לרבייה וברחבי העולם כולל בישראל הצמח פופולארי במיוחד בזכות הפרחים היפים ושלל הגוונים שלהם. צבעי הבשמת הנפוצים הם אדום, כתום, ורוד, סגול, לבן וגוונים נוספים. הצמח מגיע לגובה של כ-30-50 ס"מ ויש להשקות אותו בכמויות קצובות ומדויקות.

פריחת הבשמת הינה לאורך רוב חודשי השנה. גבעול הצמח עבה יחסית, והעלים דמויי אליפסה. הבשמת נפוצה מאוד כצמח בגינה, שכן הוא מעניק צבעוניות נפלאה לגינה, ויכול לצמוח בתנאי מזג אויר חמים ותחת קרינת קרני השמש. נהוג לשתול את הבושמת גם בעציצים גדולים, מיכלים, אדניות וסלסלאות תלויות.  

שתף פרויקט זה:

סגור לתגובות.

בואו נהייה בקשר